3. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM YARIŞMASI MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

0


Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması müracaatları devam ediyor. Yedi Türk cumhuriyeti, Özerk Türk Cumhuriyetleri, Türk ve Akraba Toplulukları arasında yapılacak yarışmanın son müracaat tarihi 10 ağustos 2018 mesai bitimine kadar.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali; tüm Türk coğrafyasından belgesel sinemacıları desteklemeyi, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı, “Türk Kültürü” temalı farklı ve yüksek nitelikli belgesellerin seyirciyle buluşmasını sağlamayı ve uzun vadede Türk Dünyası’ndan belgesel sinemacıların buluşacağı ve düşünce alışverişinde bulunacağı bir zemin oluşturmayı amaçlıyor.

Menderes Demir: Amacımız kardeşlerin müşterek iş yapmalarını sağlamak, fikir ve dil birlikteliklerine katkı koymaktır

“Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” temalı Belgesel Film Festivali Yarışması hakkında ÖZEL HABER’e açıklamada bulunan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir şunları kaydetti: “Türk Dünyası Belgesel Film Festivalini yapmanızdaki gayemiz engin bir kültüre ve geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Türk topluluklarının bir birlerini daha iyi tanımalarını sağlamaktır. Kardeşlik hukuklarının artmasını sağlamaktır. Büyük Türk Mütefekkiri İsmail Bey Gaspıralı’nın  ‘Dilde Fikirde İşte işbirliği’ çıkarına uygun olarak kardeşlerin müşterek iş yapmalarını sağlamak, fikir ve dil birlikteliklerine katkı koymaktır. Bir diğer amacımız ise Türk Kültürünün ve insani değerlerinin günümüz dünyasına da çok büyük katkılar sunacağına inancımız ve bu milletin değerlerini tüm insanlığa sunmaktır.”

Türkiye başta olmak üzere Türk dünyasında büyük ilgi gören Türk dünyası belgesel film yarışmasının sonuçları 29 Eylül 2018 Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak Gala ve Ödül Töreniyle resmi olarak açıklanacak.

Dereceye giren filmler 7 Türk Cumhuriyetinde gösterime çıkacak  

Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC), Özbekistan, Özerk Türk Cumhuriyetleri, Makedonya, Türk ve Akraba Topluluklarını kapsayan yarışma Başbakanlık Tanıtma Fonu, TİKA, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Turizm Müşavirliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Azerbaycan Türkiye Büyük Elçiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek.

Türk Dünyasının önemli yarışmalarından olan 3. Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması’nın  Proje Ortakları ise şöyle:  TÜRKİYE’den Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, İstanbul Üniversitesi, Ömer Halisdemir Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Türkiyat, Avrasya Kültür Sanat Derneği, Amasya Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, KKTC’den Doğu Akdeniz Üniversitesi, Girne Belediyesi, AZERBAYCAN’dan Azerbaycan Matbuat Şurası, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan  Büyükelçiliği Turizm ve Kültür Müşavirliği, KAZAKİSTAN’dan, El Farabi Üniversitesi,Kazakistan Türk Medeniyetleri Vakfı, KIRGIZİSTAN’dan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, HAN TENGRİ Kültür Sanat Vakfı, ÖZBEKİSTAN’dan, Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Üniversitesi, Özbekkino Milly Agentliği ve Kinomatografiyeni Rivocolantiriş Milli Merkezi, MAKADONYA’dan Fon Üniversitesi.

3. Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması Afişi

Ödüller İki Kategoride

Profesyonel ve Öğrenci olmak üzere iki, kategoride düzenlenen yarışmada ödüller ise şöyle: 

Profesyonel Kategoride; Birincilik Ödülü: 20.000 TL, İkincilik Ödülü: 10.000 TL, Üçüncülük Ödülü: 7.000 TL, Öğrenci Kategorisinde; Birincilik Ödülü: 15.000 TL, İkincilik Ödülü: 7.000 TL, Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL.

ÖZEL HABER’in de yayın sponsorluğunu üstlendiği 3. Türk Dünyası Belgesel Film Yarışması’nın diğer yayın sponsorları ise TRT, NTV, ATV, SABAH, BAYRAK RADYO TV, MERCAN TV, OSMANİYEM RADYO TV gibi yayın kuruluşları.

Yarışmanın genel katılım şartları ve detaylı bilgi için ‘turkbelgesel.com’ adresinden ulaşabilir aynı adresten başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here