AKADEMİSYENLER TÜM YÖNLERİYLE TÜRK – RUS DÜNYASINI KONUŞACAK

0

Akademik Tarih Dergisi Journal of HistoryStudies tarafından organize edilen ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Petersburg Devlet Üniversitesi ve Kazan Federal Üniversitesince akademik olarak desteklenen Uluslararası Türk- Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi (UTRAK) 14 – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Etlik kampüsünde gerçekleşecek olan kongre ile ilgili bilgi veren Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı, Journal of HistoryStudies editörü ve Polis Akademisi öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Köse, Kongrenin Türk – Rus ilişkilerinin başladığı dönemlerden modern zamana kadar tüm zamanları ele alacağını, askeri, siyasi, iltisadi, sosyal yönleriyle Türk ve Rus dünyasının akademisyenler tarafından inceleneceğini kaydetti.

Türkiye ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden 200’ü aşkın bilim insanı kongreye sunum yapmak üzere katılacağını bildiren Köse, “Kongrede Türkiye ve Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerden gelecek olan bilim insanları Türk ve Rus dünyasını siyasi, sosyali, askeri ve iktisadi olarak inceleyerek ortaya koyacakları sonuçlarla gelecekte Türk – Rus ilişkilerinin sağlam zeminde ilerlemesine bilgi noktasında katkılar sağlayacaktır” dedi.

Kongre, 14 Aralık Cuma günü sabah 09.30’da yapılacak olan açılış programıyla başlayacak ve 15 Aralık Cumartesi akşam sona erecek. Kongre sürecinde sunulan bildiriler daha sonra kitap olarak yayınlanacaktır.

Kongre web sitesi:  http://www.turkruskongresi.org/

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here