AZERBAYCAN

0

Vize Durumu:

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

 Bayrağı ve Açıklaması:

Bayrakta yer alan mavi renk Azerbaycan halkının Türk kökenli olduğunu belirler ve mavi renk Türkçülük rengi olarak adlandırılır.Kırmızı renk ise uygarlığın rengi ve modern bir toplumu temsil eder. Yeşil renk İslamiyet ve cenneti temsil etmektedir. Hilal ve sekiz köşe yıldız ise bayrak resim olarak kabul edildiği zamanlarda üzerine koyulan hilal ve yıldızını simgelerine değişik anlamlar verilmiş ve hala bu alanların farklı görüşler olarak ortaya atılması tam anlamı ile neyi ifade ettiği bir türlü kesin bir dille anlatılmamış. Yıldızın anlamı ise Türkçülük, İslam, Çağdaşlık, Devletçilik, Eşitlik, Uygarlık, Türk halkı olarak açıklanabilir.

Başkenti: Bakü

Diğer önemli şehirleri: Gence, Sumgayt, Lenkeran, Mingeçaur.

Azerbaycan’da gezilecek yerler çok olsa da önemli yerlerin bazıları:
Bakü (Bakı)

Bakü’yü üç bölgeye ayırabiliriz: tarihi yerlerin olduğu eski kent yani İçeri Şehir (İçəri Şəhər), Sovyetler döneminde inşa edilen kısım ve modern Bakü.

Tarihi hamamları, dini yapıları, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı ve Minyatür Kitap Müzesi gibi yapılarıyla başkent Bakü’de yer alan İçeri Şehir (Old City), ülkenin en popüler ziyaret noktaları arasında. 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’de olan İçeri Şehir, Tunç Çağı’ndan itibaren ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden. Eğer ülkenin tarihi geçmişini ve mimari dokusunu keşfetmek istiyorsanız, İçeri Şehri gezi rotanıza eklemeyi unutmayın.

Bakü’de gezilecek görülecek diğer yerler arasında: Taza Pir Camii, Şehitler Yolu, Devlet Sanat Müzesi, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, Halı Müzesi, Rus Kilisesi, Rostropovich Müzesi, TV Kulesi, Bakü Filarmoni Binası, Nariman Narimanov Evi Müzesi, El Yazmaları Müzesi, Dom Sovyet, Tagiyev Tarih Müzesi, Bakü Bulvarı, Nizami Caddesi, Havuzlu Meydan, Ermeni Kilisesi sayılabilir.

Qız qalası
Gence (Ganja)

Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de Şah Abbas Kervansarayı, Juma Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi var. Selçuk İmparatorluğu döneminde Gence’de yaşayan Nizami Gencevi (Nizami Gəncəvi) Leyla ile Mecnun ve diğer önemli eserlerini Farsça yazdı ve burada bir anıt mezarı var.

Juma Camii

Azerbaycan’ın doğal güzelliklerini gözler önüne seren Goy-Gol Milli Parkı, ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence sınırlarında bulunuyor. Yemyeşil ağaçları, temiz havası ve huzur dolu atmosferiyle, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turu yapmak isteyenlerin gözde adreslerinden biri olan Goy-Gol Milli Parkı’nda, yaklaşık 100 metre derinliğe sahip bir göl de var. Küçük Kafkas Dağları yakınlarındaki bir vadide yer alan bu milli park, ülkenin en sevilen ziyaret noktaları arasındadır.

Goy-Gol Milli Parkı
Şeki (Şəki)
Şeki tarihi evleri

Büyük Kafkas Dağları’nın eteklerinde yer alan Şeki , Han Sarayı, Kervansarayı,tarihi  İpek Yolu, arkadaş canlısı halkıyla görülmeye değer bir kasaba.

Gobustan (Qobustan) Milli Parkı

Ülkenin önemli tarihi yerlerinden biri olan Bakü’ye 64 km uzaklıktaki Gobustan’da antik mağaralar, kalıntılar, çamur volkanları ve grizu kayası oluşumları var. Bölgedeki dağlar Büyüktaş, Küçüktaş, Jıngırdağ ve Yazılı Tepe devletin koruması altında. Çok eski kaya oymalarının çokluğu ve kalitesi nedeniyle “olağanüstü evrensel değer” olarak kabul edilerek UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Gobustan’daki kaya oyma ve resimleri tarih öncesi ortaçağ dönemlerindeki avcılık, yaşam, hayvanlar ve bitki örtüsü hakkında önemli bilgiler veriyor.

Gobustan kaya oyma ve resimleri

Naftalan                                                                      

Bir sağlık turizmi merkezidir. Naftalan’ın adının kökeni olan petrol türevi koyu renkli ve kıvamlı neft; kemik-kas, sinir, damar hastalıkları, deri hastalıkları, üroloji hastalıklarının ve kısırlığın tedavisinde oldukça etkili bir madde olarak biliniyor. Buradaki “sanatoryum” denen oteller tedavi ve dinlenmeye gelenlere tam pansiyon hizmet veriyor. Küçük Naftalan kasabasının bir özelliği yok, sadece bu petrol spaları için geliniyor.

Naftalan spa

Haçmaz (Xaçmaz)

(Bakı)Bakü’ye 157 km uzaklıktaki Haçmaz kumsalları ve ormanlarıyla Azerbaycan’ın en turistik yeri. Haçmaz’da Bronz Çağı’ndan kalma Sarkartapa arkeoloji alanı, tarihi Khudat Kalesi, dördüncü yüzyıldan kalma Kafkas Arnavut (Alban) Camii, on altıncı yüzyıldan kalma Şah Abbas Medrese ve Camii, Demir Kapısı erişilmezliğiyle ünlü olan Derbent Kalesi, gezilecek yerler arasında.

Yüzölçümü: 86.600 km2.

Para birimi: Azerbaycan Manatı (AZN)

Dil: Resmi dil Azeri Türkçe’sidir. Azınlıkların dilleri de konuşulmaktadır.

Din: Azerbaycan nüfusunun yaklaşık % 88’i Müslümandır. Kalan nüfusun büyük çoğunluğu hıristiyandır. % 0.3 oranında yahudi, az sayıda da Bahai vardır. Müslümanların % 70’i Şii-Caferi, % 30’u sünnidir.

Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri:

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Samed Vurgun Küçesi 94, Bakü-AZERBAYCAN
Telefon: (00 994 12) 444 73 20
Faks: 00 994 12 444 73 55
embassy.baku@mfa.gov.tr
http://baku.be.mfa.gov.tr
NAHÇIVAN BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Turkish Consulate General Haydar Aliyev Prospekti No: 17 Nahchivan Autonomous Republic Yazışma adresi: T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu PK.15 Iğdır
Telefon: Ankara hatları: 309 87 28- 309 66 80 Telefon-Faks: 99 4136 45 26 60- 45 73 30 (santral) Mesai saatlerinde: Telefon-Faks: 99 4136 49 91 10-49 91 11
consulate.nakhchivan@mfa.gov.tr 
http://nahcivan.bk.mfa.gov.tr
GENCE BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: M.A. Abbaszade Caddesi 8. A Gence Azerbaycan PK.AZ2000
Telefon: +994 222 66 29 23 (24-25) (Santral) +994 222 66 29 20(Konsolosluk şubesi)
Faks: + 994 222 66 29 30
consulate.ganja@mfa.gov.tr
http://gence.bk.mfa.gov.tr

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here