70’li yıllardan kalma sigara tabakasından berber çantasına, bekçi saatinden ahşap aksamlı kameraya… İki seyahate ve antikaya meraklı kadının bu hobilerini hayata geçirdikleri Seyyah tezgâh ziyaretçilerini de adeta tarihe seyahat ettiriyor.

Pekin geleneksel el oyması vazo, bambu şemsiye, mücevher kutusu, akordeon, araba teybi ve niceleri…

Ziyaret ettiğinizde ‘ah o eskiler’ diye iç çektirip, gözlerinizi maziye ışıl ışıl açtıran bir Seyyah tezgah.  Seyahate ve antikaya meraklı iki kadının bir araya gelmesiyle kurdukları Seyyah tezgah, onlar için ‘eskilere’ yeniden ruh verdikleri muhteşem bir hobi faaliyeti.

“İnsanlığın hafızası müzeler gibi”

Antika diyip geçmemek lazım diyen Seyyah Tezgâh’ın mimarları yola çıkış serüvenlerini şöyle anlatıyor: “Seyyah Tezgâhtaki ürünler evimizde yıllarca bizimle yaşamlarını sürdürmüş nesneler. İnsanlığın hafızası müzeler gibi bizlerin hafızası da bu antika objeler… Belki emaye bir tencere, belki bir gaz lambası ya da bir fotoğraf makinesi… Annecimizin çevirmeli telefonu, dede yadigârı tavuklu masa saati, komşu teyzemizin ilkokulda çaldığı mandolini… Bazen de pazarları dolaştık kime ait olduğunu bile bilmediğimiz minik radyonun hikâyesini biz yazdık. Onlarca nesne bizi çağırıyordu. Biz onların sesini dinledik, çağrılara kulak verip bizler gibi düşünen dostlarımızla paylaşmaya başladık. Yeni objelerin yeni serüvenlerini duyabilmek için seyahat edebilmek için, paylaştıklarımızın getirisini yollara ayırdık.. İşte bizim serüvenimiz böyle başladı.”

Adı üzerinde, seyahati seven bu tezgah her yerde karşınıza çıkabilir ancak onu instagramda “seyyahtezgah” adresinden de takip edebilirsiniz.

Nostalji yaşamaya ne dersiniz?

İşte Seyyah Tezgahtan gözünüze toz kaçtıracak anılarla dolu ‘ah o eskiler’…

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here