Burhan Özkoşar

Ahıska’nın Azğur kasabasından 1750’li yıllarda gelen büyük dedesi Recep bey önce Hona (Xona) köyüne yerleşir. Birkaç yıl burada yaşadıktan sonra bugünkü Ardahan ili, Posof ilçesine bağlı Çilvana (Binbaşı Eminbey) köyüne yerleşir.

Beyrecepgiller sülalesinden olan Burhan Özkoşar, 1967 yılında Posof’un Binbaşı Eminbey nahiyesinde (Çilvana) dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu köyünde Lise tahsilini Ankara’da Yüksek öğrenimini Fransa’nın Bordeaux kentindeki Michel Montaigne-III üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamladı.

1987 yılında İstanbul Haberler Ajansı’nın (İHA) Ankara bürosunda başladığı gazetecilik mesleğini Fransa’da sürdürdü. 1995 yılında girdiği Hürriyet gazetesi Fransa bölge muhabirliği ardından 2015 yılına kadar Hürriyet Gazetesi’nin Fransa Temsilciliğini yürüttü.

Halen Fransa’da serbest olarak çalışan Burhan Özkoşar, aynı zamanda Fransa’da faaliyetlerini yürüten aile şirketinde yöneticilik de yapmaktadır.

Çalıştığı ajans ve gazetenin haricinde birçok gazete, dergi ve internet sitelerinde yazıları yayımlandı. Halen birçok internet sitesinde köşe de yazan Burhan Özkoşar’ın “Perişan Manga” adlı bir de kitabı yayımlandı. Kitabın tüm gelirini kuruşuna kadar Posof Lisesi öğrencilerine burs olarak bağışladı.

Burhan Özkoşar aynı zamanda sosyal faaliyetlerde bulunarak birçok Sivil Toplum Kuruluşunda görev aldı. 1944 yılında haksız yere yurtlarından sürülmüş olan Ahıskalı Türklerin vatanlarına dönüş mücadelesinde, Uluslararası STK olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin (DATÜB) ilk dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. DATÜB’ün halen Avrupa Temsilciliği görevini sürdürmektedir.

AHISKA “VATAN” DAVASINDAKİ ROLÜ

Kurtuluş Savaşı sonrasında mevcut sınırların masa başında çizilmesi ile büyük bir talihsizlik sonucu bir halk ikiye bölünmüştür.

Dedesi ve babası yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Posof’ta kalırken, Baba tarafından dedesinin 3 kız kardeşi ve anne tarafından ise anneannesinin bir kız kardeşi Ahıska’da kalmıştır. Dedeleri vatan uğrunda güçleri ölçüsünde mücadele ettiselerde maalesef bin bir türlü çile ve baskıya maruz kalarak bu davayı kazanamamışlardır. Daha sonra 1944 sürgününden sonra 50 yıl kadar akrabalarından hiçbir haber alınamamıştır.

Sovyetlerin dağılmasından sonra akrabaların buluşmuşsa da vatan dedikleri Ahıska maalesef kazanılmamıştır. “VATANA DÖNÜŞ” mücadelesi sürecinde dedelerinin bıraktığı mücadeleyi kendilerinin vermesi gerektiğine inanarak “VATAN” mücadelesine dahil olmuştur.

2004 yılından beri özellikle Avrupa Konseyi kanadında sürdürdüğü bireysel çalışmalarına Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) çatısı altında devam etme kararı almıştır.

28 Mayıs 2011 Tarihinde Ankara’da yapılan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) I. Olağan Kongresinde Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi olarak seçilmiştir. 27 Aralık 2014 yılında yapılan DATÜB II. Olağan Kurultayı sonrasında DATÜB Avrupa Temsilciliği görevine getirildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

error: Content is protected !!