Enerji liseleri hangi illerde kurulacak?

0

Enerji alanındaki nitelikli personel açığını gidermek için 9 ilde 10 adet Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Lisesi açılacak.

“Milli Enerji Eğitim Hamlesi” kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile 9 ilde 10 adet Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji lisesi açılması kararlaştırıldı.

Enerji sektöründe donanımlı ve nitelikli insan kaynağının sağlanması amacıyla hayata geçirilecek proje hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Amacımız, bilimsel ve teknolojik bilgiyi pratik alana taşıyarak enerjide teknoloji üretiminde yetkinliğimizi artırmak” dedi.

10 enerji lisesi hangi illerde kurulacak?

Protokolü imzalanan projeye ilişkin bilgi veren Albayrak, “16 derslikli 10 okulun yapımı gerçekleşecek. Bunlardan 3’ü yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7’si tabii kaynaklar lisesi olacak. İstanbul, Hatay, Trabzon, Zonguldak, Kütahya, Artvin, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Sivas’ın da yer aldığı illerimizde atölye, laboratuvar, pansiyon ve kapalı spor salonlarıyla tam donanımlı liseler kurulacak. Bu okullarımız hem enerji teknolojilerinin geliştirilmesi hem de rezerv madenciliği anlamında çok önemli bir rol ifa edecek” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yenilebilir enerji lisesi

Türkiye’nin ilk enerji lisesi olan Ankara Eryaman’daki Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eylül 2017’de açılmıştı.

İsmini sibernetik alanında çığır açan buluşlarıyla bilinen El-Cezeri’den alan okul yaklaşık 39 bin metrekare alan üzerine kurulan okul 26 derslik, 6 laboratuvar, 10 atölye, kapalı spor salonu ve 147 yataklı pansiyona sahip.

Yüksek enerji verimliliği sağlayan altyapısı sayesinde yıllık 23,6 kilovatsaat enerji tüketecek olan okul diğer liselere göre toplamda en az yüzde 80 enerji verimliliği sağlaması ifade ediliyor.

Yaklaşık 26 milyon liraya mal okul, ortaya koyduğu bu tasarrufla bu yatırımı 9,5 yılda amorti edecek. Normal bir liseye göre daha fazla maliyet gerektiren bu ek yatırımları ise yani rüzgar, güneş, verimlilik noktasındaki yatırımların geri dönüşü 3 yılda sağlanacak.

Üç ilde petrol bulundu

Laricani: Atom Enerjisi Kurumu nükleer faaliyete hazır olsun

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here