KAZAKİSTAN

0

Vize Durumu:

Kazakistan’a seyahat edecek Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bir ay süreyle vizeden muaftır.

Kazakistan’ı ziyaret edenlerin:
Ülkeye varışta pasaport kontrolünden önce giriş formunu doldurmaları ve giriş ve çıkış sırasındaki pasaport kontrolünde üzerlerinde 10.000 Doları aşan miktarda döviz bulundurmaları halinde bunu deklare etmeleri,

Pasaportlarını 5 iş günü içerisinde ikamet ettikleri yerin göçmen bürosuna kayıt ettirerek Kazakistan’da kalacakları süreyi gösteren bir kayıt kartı almaları gerekmektedir.

Bayrağı ve Açıklaması:

Kazakistan bayrağın üzerinde bulunan renk sarı ve Türkuaz renklerin anlamları bulunmaktadır. Özellikle gök mavisini belli eden bu renk ile Türk devletinden olma özelliğini korumasını ortaya koymuştur. Bunların yanı sıra bayrak üzerinde sol kısımda bulunan bir işleme de bulunuyor. Bu işlemenin anlamı ise Altın Ordu devletinin simgesinin işlemesidir. Bu ise onların bu devletin devamı olduklarının ispatıdır. Aynı zamanda da Kazakistan ülkesine bağlı olan bir geleneğinde bir simgesi olarak kendini gösterecektir. Bayrakta bulunan simgeler içinde güneş ise sarı olarak gösterilmiş ve altında ise bir kartal resmi vardır. Bu ise özgürlüğün bir timsali olarak bayrak üzerinde işlenmiştir.

Bir diğer alan ise bayrak üzerinde bulunan yedi bağımsız Türk milletini de simgeleyen ifadelere yer verilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra bayrakta bulunan koç boynuzu ise bir nakış olarak işlenmiştir. Bu nakış tam bir kazak kültürünü ifade eder.

Başkenti:  Astana

Diğer önemli şehirleri: Almatı, Astana, Çimkent, Aktav, Aktobe

Kazakistan’da Gezebileceğiniz 5 Şehir:

 Almatı

Ülkenin ilk başkenti unvanını taşıyan Almatı, kış sporlarına elverişli yapısıyla bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri konumunda. Aynı zamanda ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan Almatı, tarihi ve turistik yapılarıyla da öne çıkıyor. Şehirde görülebilecek turistik yerler arasında, Cumhuriyet Meydanı, Ascension Ortodoks Katedrali ve Panfilov Parkı da bulunuyor.

Astana

Ülkenin ikinci büyük şehri ve başkenti olan Astana da, gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Şehirde, Hazret Sultan Camii, Ulusal Müze, Barış Sarayı, Astana Opera Bale ve Tiyatro Salonu, Nur Astana Cami, Astana Arena Stadyumu, Assumption Rus Ortodoks Katedrali gibi görülmeye çok sayıda turistik ve önemli yapı yer alıyor.

Çimkent

Ülkenin üçüncü büyük kenti olan Çimkent, 11. yüzyıla kadar uzanan zengin tarihi ve antik mimarisiyle ülkenin en etkileyici yerleşim yerlerinden biri.Geniş caddeleri, kalabalık pazarları ve canlı gece hayatı ile ülkenin en gelişmiş sanayi ve kültür merkezleri arasında gösterilen Çimkent’te Otrar, Sayram ve Türkistan antik kentleri turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden.

 Aktav

Kazakistan’ın Hazar Denizi kıyısında bulunan Aktav, ülkenin zengin petrol ve gaz yataklarına ev sahipliği yapıyor. Dinamik ve hızlı gelişen yapısıyla ziyaretçilerine keyifli bir seyahat imkânı sunan bu şehir, göz alıcı kumsallarıyla yaz tatillerinin sevilen adreslerinden. Her yıl binlerce yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Aktav sahilleri, rengârenk ve hareketli atmosferiyle büyülüyor.

Aktobe

Asya ile Avrupa’nın buluştuğu Ural Dağlarının güneyinde konumlanan Aktobe, Kazakistan’ın en zengin şehirlerinden. Aktobe Müzesi, Aliya Moldagulova Müzesi ve Aktobe Tiyatrosu gibi çok sayıda turistik adresi bulunan şehir, ülkedeki gece hayatının da en canlı geçtiği yerlerden. Kumsalları, kafeleri, restoranlarıyla gençlerin buluşma noktası olan şehir, ülkenin popüler yerleşim yerlerinden biri.

Yüzölçümü: 2 717 300 km2′ dir.

Para birimi : Tenge

Dil: Kazakça

Din: Devletin resmi dini yoktur. Müslümanların oranı % 47’yi bulmaktadır. Müslümanlar genellikle sünnidir. Geriye kalan nüfusun büyük çoğunluğu hıristiyan, bir kısmı doğu dinleri mensubudur. Hıristiyanlar arasında ortodokslar birinci sırayı almaktadır. İkinci sırada protestanlar, sonra katolikler gelir.              

Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri: 

ASTANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Taşenova Cad. No:3 Blok A Astana
Telefon: +7 7172 704 704
Faks: +7 7172 204 531, +7 7172 204 538
embassy.astana@mfa.gov.tr
http://astana.be.mfa.gov.tr
ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY
Telefon: 00 7727 278 41 65 – 00 7727 278 41 77 – +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)
Faks: 00 7727 278 41 68
consulate.almaty@mfa.gov.tr
http://almati.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti
AKTAU BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 15. Microdistrict Samal No.56 130000 Aktau / Kazakhstan Aktau
Telefon: +7 7292 424 300
Faks: +7 7292 424 329
consulate.aktau@mfa.gov.tr
http://aktau.bk.mfa.gov.tr/

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here