Kazakistan’ın petrol ihracatı yüzde 4,3 arttı

0
 
Orta Doğu dışındaki en geniş petrol sahası olarak gösterilen Kazakistan, petrol ihracatını yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre yüzde 4,3 oranında artırdı.

    Kazakistan’da 2018 yılı başından bugüne 29 milyon tonun üzerinde petrol üretildiğini açıklayan Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev bunun da 24.1 milyon tonunun ihraç edildiğini kaydetti. Böylece Kazakistan’ın petrol ihracatı 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 4,3 oranında bir artış gösterdi.

   Bu dönem zarfında petrol zengini Kazakistan’ın ham petrol ve kondensat üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artarak 29 milyon 900 bin tona ulaştı. Ülkenin en büyük petrol üretim sahaları olan Tengiz, Kaşagan ve Karaçaganak alanlarında 17.9 milyon ton petrol üretildi. Kazakistan’ın rafineri üretimi ise 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 12 oranında büyüyerek 5.1 milyon tona yükseldi.

      Hedef 87 milyon ton petrol üretimi

   Ocak ayında bu yıl 87 milyon ton petrol üretilmesini planladıklarını açıklayan Kazak Bakan, petrolün 49,5 milyon tonunun büyük petrol madenlerinden elde edildiğine dikkati çekerek “Kaşağan’da 8,3 milyon ton, Tengiz’de 28,7 milyon, Karaçağanak’ta 12,5 milyon ton petrol üretildi. 2018’de de 87 milyon ton petrol üretilmesi planlanıyor.” demişti.

Kaşağan Petrol Kuyusu

       2017’de Kazakistan ekonomisi yüzde 4 oranında büyüdü

   2016 yılında sadece yüzde 1 oranında büyüyen ülke ekonomisinin, petrol üretiminin genişletilerek önemli petrol sahalarından Kaşagan’da üretimin yeniden başlatılmasıyla 2017 yılı sonunda yüzde 4’lük Gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYİH) ulaşıldığı kaydedilmişti.

       Petrol kuyularına 45 milyar dolarlık yatırım

   Ülkedeki Karaçaganak, Tengiz ve Kaşagan gibi büyük petrol kuyularının genişletilmesi projesi için toplam 45 milyar dolarlık yatırım yapılacağını bildiren Kazakistan Petrol Dağıtım Şirketleri Birliği Genel Müdürü Nurlan Jumagulov, projede Türkiye’den Gama, Tekfen İnşaat, Enka İnşaat gibi taşeron firmaların yanı sıra Avrupa ve Çin’den de taşeron firmaların çalıştığını belirtmişti.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here