KIRGIZİSTAN

0

Vize Durumu:

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Bayrağı ve Açıklaması:

Bayrak için sarı ve kırmızı renklerin kullanılması ise detay olarak kendi yaşadıkları tarihsel süreç göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Ülkenin bayrağının en önemli noktası ise kırmızı zemin üzerine oluşan bir güneş resmi ve bu resmin hemen ortasında bulunan bir yol noktasıdır. Bu bayrak üzerinde güneş etrafında bulunan toplam 40 adet güneş ışını bulunuyor. Her bir ışın tanesi ise 40 Kırgız boyunu temsil etmiştir.

Başkenti: Bişkek

Diğer önemli şehirleri: Oş, Pryzeval, Manas, Narin, Celal-Abad.

 Kırgızistan’da Görebileceğiniz  Yerler

 Issık Gölü

Kendinizi şahane bir manzara karşısında bulabileceğiniz Issık Gölü, Kırgızistan seyahatlerinin en gözde ziyaret noktalarından. Enfes doğasının yanı sıra sessiz ve huzur dolu atmosferiyle de büyüleyen bu doğa harikası, bahar ve yaz aylarında bölgenin en ünlü tatil adreslerinden biri haline dönüşüyor.

Kutsal Süleyman Dağı

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kutsal Süleyman Dağı, ülkedeki önemli inanç merkezleri arasında. Dini ve tarihi kaynaklarda 336 peygamberin ziyaret ettiği bir yer olarak geçen bu dağ, dini öneminin yanında etkileyici doğası ve manzarasıyla da hayranlık uyandıran bir ziyaret noktası.

Süleyman Dağı’nda Babür’ün evinin yanı sıra, bir 16. yy camisini de görebilirsiniz. Rabat Abdul Han Camii adıyla anılan bu caminin ziyaretçi sayısı günde bini buluyor.

Rabat Abdul Han Camii

Süleyman Dağı’nda ziyaret edebileceğiniz bir müze bulunuyor. Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan buluntuları, tarihsel kalıntıları ve yerbilim örneklerini bu müzede bir arada görebilirsiniz.

Kırgız Şaman, Süleyman Dağı Müzesi.

Beşiktaş adlı adak taş oyukları var. Beşikteki bebekler getirilip burada isim verilirmiş eskiden. Üzerinde kayılmaktan parlamış taşın üzerinde hayvan kurban edip akıtıldığında, dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyorlar.

Beşiktaş
Fairy Tale Kanyonu
Fairy Tale Kanyonu

Fairy Tale Kanyonu (Masal Kanyonu), adının hakkını veren masal tadında bir kanyon. Kırmızı renkli kumtaşı kayaçları ve tepeleriyle muhteşem bir uyum oluşturan bu bölge, yürüyüş meraklıları ve fotoğrafçılar için kaçırılmayacak bir rota. İlginç görüntüsü nedeniyle Fairytale ismini alan bu kanyonda kendinizi hayal gücünüzün rüzgarına bırakın ve etrafı keşfedin.

Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları

Büyük İskender’i bile tadıyla etkileyen leziz cevizlerin yetiştiği rivayet edilen Arslanbob Doğal Ceviz Ormanları, dünyanın en büyük ceviz ormanı unvanına sahip. Devlet tarafından koruma altına alınan bu ormanın Kırgız dilindeki isim anlamı ise ‘Arslan Kapı’. Ceviz ağaçlarının yanı sıra mağara ve şelalelere de ev sahipliği yapan bu orman, ülkedeki en popüler doğa alanlarından.

Burana Minaresi

İslamiyet tarihinin ilk eserlerinden biri olarak kabul edilen Burana Minaresi, Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib’in memleketi olan Balasagun’da yer alan bu minare, 9. yüzyılın sonlarında inşa edildi. O dönemlerde minare ve gözetleme kulesi olarak kullanılan bu yapı günümüzde yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip.

 Han Tengri Zirvesi
Han Tengri Zirvesi

Eğer tırmanış yapmaktan hoşlanıyorsanız, 25 farklı tırmanış rotası bulunan Han Tengri Zirvesi’ne mutlaka uğramalısınız. Yedi bin on metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek üçüncü noktası olarak bilinen bu zirve yalnızca ülkede değil, dünya çapında üne sahip bir tırmanış noktası konumunda.

 Bişkek Devlet Tarih Müzesi

Sovyet dönemine dair merak ettiğiniz şeyler varsa Bişkek Devlet Tarih Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Sovyet dönemine ait tarihi belgeler, fotoğraflar ve eşyaların sergilendiği bu müze Bişkek şehrinde yer alıyor. Ülkenin tarihi geçmişi ve Kırgız kültürü hakkında ilgi çekici noktaları keşfedebileceğiniz bu müze pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açık.

Tarihi Uzgen – Özgen

Türklerin Orta Asya’da bıraktığı tarihi mirasa ev sahipliği yapan beldelerden Kırgızistan’ın Oş iline bağlı Özgen (Özgön, Uzkend, Өзгөн) ilçesi, tarihi minaresi, medresesi ve kültürel geçmişiyle adeta o yılları günümüze taşıyor.

Büyük İpek Yolu’nun geçtiği, daha sonra Fergana’dan Yedi Su’ya kadar Yassı ve Atbaşı geçitlerinden giden ticaret yollarının uğradığı Özgen hakkında bilim insanlarının farklı görüşleri bulunuyor. Bunların birine göre, milattan sonraki yılların başlarında Fergana Vadisi’nin doğu yakasında Türk boyları Oğuz, Uz ve Azlar yaşadı. Bu topraklar, Oğuzkent veya Uzkent diye adlandırıldı. Kaşgarlı Mahmud ve Orta Çağ’ın Arap gezginleri ise Özgen’i, Yuzcant ya da Uzkant olarak isimlendirdi.

Özgen onuncu yüzyılda Orta Asya’nın en büyük ticaret ve sanat merkezi oldu ve altın çağını, onuncu ve on birinci yüzyıllarda, Karahanlı Hanedanı zamanında yaşadı. Aşağıda Türk tarihinde adı çok geçen Karaderya Nehri’ni görüyorsunuz.

Karaderya Nehri

Görülecek Diğer Yerler

Eski Türk Cami minaresi, Özgen

Günümüze kadar varlığını koruyan minare, on ikinci yüzyıl ortasında 44 metre olarak inşa edildi. Kentte 19. yüzyılda yaşanan deprem nedeniyle yarısı yıkılan minare, 1923’te onarıldı ve 27,4 metre olarak yapıldı. Eskiden minarenin yanında bulunan cami ve medreseden sadece duvar ve temelin küçük parçaları kalmış.

Karahanlı eserleri, Anıtmezar, Uzgen.
Celalabad Şehri, Celal-Abad
Eyüp Peygamber Çeşmesi

Sovyetler Birliği iktidarının Celalabad kent merkezine 5 kilometre mesafede, Ayub Tağu Dağı’nda doğal kaplıca sularının bulunduğu yerde inşa ettiği sanatoryum tesislerinde yeraltı kaynaklarından çıkan sular şişeleniyor ve yurt dışına satılıyor. Yerli turistlerin ilgi gösterdiği sanatoryumda mide ve deri hastalıkları tedavi ediliyor. Kurort adlı sağlık merkezindeki kafenin adı İkram-Ajy.

Bir rivayete göre, Hazreti Eyüp Peygamberin bu topraklara ayak bastığı, bu şifa getiren termal ve maden suyunu kullandığı belirtiliyor. Peygamberin içtiği suyun yerinde yapılmış Eyüp Çeşmesi, ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçiler su içiyor, dua ediyor. Dağın üstünde yapılan sağlık merkezine gelenler, Fergana vadisindeki Celalabad şehrini tepeden seyretme şansını da buluyor.

Yüzölçümü: 198.500 km2.

Para birimi : Som  (KGS)

Dil: Resmi dil Kırgızca

Din: Nüfusun % 69’u Müslüman, % 31’i hıristiyandır. Müslümanlar genellikle sünnidir. Hıristiyanların çoğunluğu ortodoks, az bir kısmı da protestandır.

Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri:

BİŞKEK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: MOSKOVSKAYA 89, 720040 BIŞKEK/KIRGIZISTAN
Telefon: 00 996 312 90 59 00(10 Hat)
Faks: 00 996 312 90 99 12- 90 99 13
embassy.bishkek@mfa.gov.tr
http://biskek.be.mfa.gov.tr

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here