Kırgızistan’dan ünlü yazar Cengiz AYTMATOV’a vefa

0

Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov’un köyünde  “Cengiz Kültür Merkezi” adlı kompleks inşa edilecek.

Kırgızistan Başbakanlık Basın Merkezi; Cengiz Kültür Merkezi kompleksinin yapımı için, devlet  bütçesinden finanse edilecek projeler listesine eklemesi kararının, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yıldönümü için 18 Mayıs’ta Başbakan M. Abylgaziev başkanlığında yapılan organizasyon komitesinin düzenli toplantısında alındığını açıkladı.

Eserleri Türkçe’nin yanı sıra 150’den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşan Aytmatov’un ulusal ve dünya kültürü ve edebiyatına olağanüstü katkılarını yeni nesillere aktarmak ve uluslararası tanıtımını en üst seviyede yapabilmek maksadıyla; ünlü yazarın doğum yeri olan Talas Eyaleti ‘ne bağlı Şeker Köyü’nde inşa edilecek Kültür Merkezi için bir de proje yarışması yapıldı.

Kazanan mimarın projesi organizasyon komitesine sunularak yol haritası için planlama yapıldığı belirtiliyor.

Ayrıca Kültür, Enformasyon ve Kırgız Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı Sinematografi Bölümü ” Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek ” romanın filminin çekiminin hızlandırılması için Saha Cumhuriyeti (Rusya Federasyonu) ile ortaklaşa çalışma kararı aldı.

Ünlü Kırgız yazarı, çevirmen, gazeteci ve politikacı Cengiz AYTMATOV kimdir?

AYTMATOV; 12 Aralık 1928’de Kırgızistan’ın doğdu. Bişkek’de Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.

Yazarlığa 1952′ de başlayan Aytmatov, 1959’da Kırgız Pravdası gazetesinde muhabir oldu. Daha sonra Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) adlı öykü kitabıyla büyük ün kazandı. Bu eseri, 1963’te Lenin Ödülü’ne lâyık görüldü ve bu ödül onu aynı zamanda en genç Lenin Ödüllü yazar da yaptı.

Eserlerini, Kırgızca ve Rusça olarak kaleme alan Aytmatov, eserlerinin çoğunda tema olarak aşk, dostluk, savaş döneminin acıları ve kahramanlıkları ile Kırgız gençliğinin gelenek ve göreneklerine bağlılığını seçti.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içinde düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile ‘tipik insan’ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır.

Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri ve bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalıştı.

Ayrıca hikayelerinde halkının değerlerini, dertlerini, varsa onun içindeki çürümeyi anlatan yazarın en önemli özelliği, özüne bağlılık, kendinden, halkından, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini gösteriyor., 1958’de Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu üyeliğine, 1962’de de Kırgız Sinematografi İşçileri Birliği birinci sekreterliğine getirildi.

1966’da SSCB Yüksek Sovyet’i üyeliğine seçildikten sonra da 1967’de SSCB Yazarlar Birliği Yürütme Kurulu üyesi olan ünlü yazar, 1968’de Sovyet Devlet Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Son yıllarda politikaya da atılan Aytmatov, Kırgızistan Meclisi’nde Talas Bölgesi Milletvekilliğinin yanı sıra Kırgızistan ‘ın Benelux Devletleri büyükelçiliğini de yapmıştır. Uluslararası Cengiz Aytmatov Vakfı Onur Başkanlığı’nın yanı sıra “Diyalog Avrasya” dergisinin yayın kurulu üyeliğini de yapan Aytmatov, uluslararası diyalog çalışmalarıyla da tanınmaktadır.

Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov, böbrek yetmezliği sonucu tedavi gördüğü Almanya’nın Nünberg kentindeki hastanede 10 Haziran 2008 günü hayatını kaybetti.

Cengiz Aytmatov’un Eserleri

Dağlar Devrildiğinde-Ebedi Nişanlı (Son romanı – 2007)

Darağacı – Dişi kurdun Rüyaları (1988)

Gün Olur Asra Bedel (1980)

Fuji-Yama, Fuji Dağının Tepesi 1973)

Beyaz Gemi (1970)

Selvi Boylum Al Yazmalım (1970)

Elveda, Gülsarı! (1966)

Dağlar ve Steplerden Masallar (1963)

İlk Öğretmenim (1962)

Cemile (1958)

Yüzyüze (1957)

Zorlu Geçit (1956)

Toprak Ana

Cengiz Han’a Küsen Bulut

Çocukluğum

Kızıl Elma (Hikaye)

Hiroşimalar Olmasın

İlk Turnalar

GülSarı

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Sultan Murat

Dişi Kurdun Rüyaları

Kassandra Damgası (2013)

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here