Irak’ta Tarihi Seçim ve Perde Arkası Gücün Etkisi

0

 

Bu topraklarda yaşamaktan ve bu toprağın evladı olmaktan çıkarmış olduğum tek ders vardır o da bu toprakların kaderinin kendi elinde olmadığıdır.

Üstünde yaşamış olduğum ve kimliğini taşıdığım bu arap yöresinin, sadece tarihini değil coğrafyasını da batı ülkeleri belirler. Bunu ben demiyorum tabi okumuş olduğum tarih kitapları ve daha on yaşımdan beri yaşamış olduğum hadiselerden çıkardığım sonuç bu.

Allah’a inandığım kadar bu konuya da öyle inanıyorum ve bu inancım Irak’ta 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü yapılan seçim sonuçlarında daha da vurgulanmış oldu.

Irak’taki durumu vahim olarak niteleyebilirim. Yolsuzluk hat safhada insanların artık burnuna ulaşmıştır. ABD işgaline 14 sene oldu ve Irak  hep arkaya gidiyor hiç ilerleme yok. Öldürmeler, kaçırmalar ve şantaj eylemleri artık dayanılmaz hale  geldi.

Yönetimde olan kişilerin birer çete oldukları ortaya çıkınca millet artık bu yüzlerin değiştirilmesini kararlaştırdı. Dini merciler halkı ya seçime katılmayın ya da eski yüzlere oy vermeyin diye teşvik etti. Millet üfleyip yanacak kadar kibrit haline gelmiş durumda. 12 Mayıs 2018 tarihinde seçim kararlaştırıldı. Halk, fırsat bu fırsat gidip oyumuzla değiştirelim bu yaramaz iş başındakileri, dedi.

Daha önce Irak’ta 2010 ve 2014 yıllarında seçimler olmuştur.  Bu seçimlerde acayip sahtelikler yaşanmıştır. Özellikle ABD güçlerinin burada olması ve Kürt partilerine destek vermesi sonuçları oldukça etkilemiştir. 12 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak seçimlerde sahtelikleri önlemek adına yeni yöntem kullanması uygun görüldü. Elektronik sistem getirildi, vatandaşlara seçmen kartı yapıldı ve sözde oylar güvence altına alındı. Biz de inandık ve seçime gittik, oyumuzu kullandık.

Kerkük’te durum hassas biliyorsunuz. Zengin petrol kenti olduğu için asıl sahibi Türkmenlerin zayıf düşürülmesi ve diğer gruplara verilmesi isteniliyor. Seçim öncesi Mesut Barazani’ye ait Kürt Demokrat Partisi Kerkük’te seçime katılmama kararı aldı. Senelerdir Kerkük’ü ele geçirmek için can atan bir partinin öyle kolay seçimlere katılmamasının tabi sıradan bir konu olduğuna inanmamak gerek.

Kürtler ele geçirmek istedikleri kentte seçimlere yarı katılacaklardır artık, böylece sonuçlar birinci derecede Türkmenlere, ikinci derecede ise Araplara çıkacak. Güvenlik mensuplarının oy kullanması için 10 Mayıs tarihinde sandıklar açıldı. Asker, polis ve asayiş mesupleri yeni elektronik sistemle oy kullandılar. Akşama çok ilginç olan sonuçları  Arap milletvekili ve eski eğitim  bakanı Muhammed Timim açıkladı. Eski bakan Timim Araptır ve kerkük’e bağlı bir Arap köyüne mensuptur. Köylülerin hepsi kuzenleri ve yeğenleri oluyor. Bu Arap köyünde sonuçların %99’u Kürt Yurtseverler Partisi lehine çıktığını ve olayın tam bir sahte olduğunu duyurdu. Bu olay herkesin dikkatini çekti tabi ki, ama üzerine fazla gidilmedi.

12 Mayıs 2018 günü seçimler halka Kerkük’te de açıklandı. Sonuçlar ne oldu biliyor musunuz? Özbe öz Türkmen Kenti olan Altınköprü ilçesinde 8000 Türkmenin seçime katılmasına rağmen sadece 500-600 oy Türkmen listesine gelmiş… Kalanın hepsi Kürt listesine. Kerkük’ün Türkmen semtlerinde bir veya iki Kürt vatandaşının oy kullanmasına rağmen oylar Kürt partisine çıkmış. Bir seçim merkezinde 120 kişi oy kullanmış ama elektronik sistemde 180 kişinin oy kullandığı gösteriliyor!.. Seçim dairesinden bir memur, ben ve ailem bir adaya oy verdik derken oy kullandığımız o sandıktan o adaya hiç bir oy çıkmadığını söyledi.

Sonuçlar herkesi delirtti, kafaları attırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen millet sokağa döküldü. Seçim dairesi önünde toplanıldı sabaha kadar. Ama netice hala yok.

Böylece sonuçları değişen, görünmeyen gücün bu memleketin kaderiyde oynaması  bu defa net bir şekilde ortaya çıktı ve çıplak gözle görülmüş oldu.

Nasıl isterse Amerika burayı öyle yapar. Kimi isterse görev başına o gelir. Kim ne derse desin buralar Amerika ve İngiltere’nin pençesi ile yürüdü ve yürümektedir. Perde arkası güçlerin isteğine göre herşey değişir. Ancak bölgede herşey ABD ve İngiltere’nin istediği gibi gitse de Türkmenler haklarından asla vazgeçmeyecekler!

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here