KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

0

Vize Durumu:

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Vatandaşlarımızın KKTC’ye geçerli kimlik belgeleri ile vizesiz olarak seyahat edebilmeleri mümkündür.

Bayrağı ve Açıklaması:

Bayrak tam anlamı ile Türkiye Cumhuriyeti bayrağına benzeyen şekilde yapılmıştır. Kırmızı ve beyaz hakim bir renktir, üstte ve altta kırmızı şeritler çekilmiştir. Bayrağın hemen ortasında ise Türkiye gibi bir ay ve yıldız vardır. Bu ay ve yıldız dökülen kanların bir ifadesi niteliğini taşımaktadır.

Başkenti: Lefkoşa

Diğer önemli şehirleri: Girne, Gazimağusa, Güzelyurt.

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Salamis Antik Kenti

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en güzel şehirlerinden ikisi olan Girne ve Magosa (Gazimağusa), başkent Lefkoşa’nın yarısı, haçlı kalelerinden üçü (St Hilarion, Buffavento ve Kantara), en önemli arkeolojik alanı Salamis KKTC’de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 Lefkoşa
Surlar içi

KKTC başkenti Lefkoşa Surlar İçi güzel tarihi binalarla dolu, dışı ise canlı bir şehir merkezi. Gezilecek yerler arasında Barbarlık Müzesi, Bedesten, Haydar Paşa Camii, Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali), Venedik Sütunu, Etnografya Müzesi, Büyük Han, Kumarcılar Hanı, Büyük Hamam, Arabahmet Mahallesi ve eski evleri, Derviş Paşa Konağı yer alıyor.

Girne

Tarihi limana ve kaleye sahip güzel ve turistik Akdeniz kenti Girne’de gezilecek yerler arasında Girne Kalesi, Beylerbeyi (Bellapais), St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Batık Gemi Müzesi, Bufavento Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Mavi Köşk, Beşparmak Dağları, Kantara Kalesi, kumsallar, kilise ve manastırlar bulunuyor.

Girne Kalesi
Hz. Ömer Türbesi    
Gazimağusa 

Gazimağusa’da gezilecek yerler arasında çok  sayıda turistik ve tarihi yer mevcut. Bunlardan Lala Mustafa Paşa Camii (Aziz Nicholas Katedrali), Salamis Antik Kenti Harabeleri, Othello Kulesi, Canbulat Müzesi, Gazimağusa Limanı, Francis Kilisesi, Sinan Paşa Camii, Namık Kemal Hapishanesi ve Müzesi, Kertikli Hamam, Mağusa Surları, Aziz Barnabas Manastırı, çeşitli kilise ve manastırlar görülecek yerler arasında sayılabilir.

Barnabas Manastırı
Lala Mustafa Paşa Camii
Güzelyurt

Adanın kuzeybatısında bulunan Güzelyurt turunçgil bahçeleriyle çevrili adı gibi güzel bir yerleşim yeri. Gezilecek yerler arasında Soli Bazilikası, Soli Tiyatrosu, Mamas Manastırı, Vuni Kalesi, Yedidalga Kumsalı, Lefke, Dillirga var.

İskele

Güzel kumsalları ve geleneksel lokantaları olan Karpaz Yarımadası’nın başladığı kasaba.

Yüzölçümü: 3355 km2.

Para birimi: Türk Lirası (TL)

Dil: Resmi dil Türkçe’dir.
Din:  Yukarıda verilen etnik oranlar aynı zamanda halkın dini inançlarıyla ilgili oranları da ortaya koymaktadır. % 98.71 orana sahip olan Kıbrıs Türkleri Müslüman ve sünni, % 0.5 oranındaki Rumlar ortodoks hıristiyandır. Bunun yanı sıra % 0.2 oranında Maruni hıristiyan vardır. Kalan nüfusu ise değişik din ve inançların mensupları oluşturmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri:

 LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: BEDRETTİN DEMİREL CAD. LEFKOŞA-K.K.T.C MERSİN-10 TÜRKİYE
Telefon: SANTRAL: 00 90 392 227 23 14 – 227 23 16 – 227 24 15 – 228 34 15 – 228 34 37 – 228 35 63
Faks: 00 90 392 228 22 09 – 228 51 18
buyukelcilik.lefkosa@mfa.gov.tr 
http://lefkosa.be.mfa.gov.tr

 

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here