Laricani: Atom Enerjisi Kurumu nükleer faaliyete hazır olsun

0

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Atom Enerjisi Kurumu’nun nükleer faaliyete yeniden başlaması için “tam hazır” olması gerektiğini söyledi.

   ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi üzerine İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani mecliste yaptığı konuşmada, Atom Enerjisi Kurumu’nun nükleer faaliyete yeniden başlaması için “tam hazır” olması gerektiğini belirtti.

  Laricani, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararına gösterdiği tepkide; bir gün BM’de tüm dünya ülkelerinin liderleri karşısında Kuzey Kore’yi yok edeceğini söyleyen ve bu ülke cumhurbaşkanını alaya alan Trump’ın başka bir gün kendi sözlerini unutarak, Kuzeye Kore Cumhurbaşkanı’nın saygın bir insan olduğunu ve onunla müzakere edeceğini söylediğini, bir gün AB’yi tarife konusunda tehdit ederken başka bir gün bunu müttefiklerine karşı uygulamayacağını ifade ettiğini, bir gün Suriye’den yakından çıkacaklarını ancak iki gün sonra bu ülkede bazı noktaları bombaladıklarını hatırlatarak, “Sayın Trump, ülkelerin tarihi ve milletlerin zihinleri kendisinin unutkan kafası gibi olduğunu düşünüyor. Bu olayların hepsi, Amerikan halkının kendini beğenmiş ve politika acemisi bir zatın kapanına kısılmış olduğunu gösteriyor.” dedi.

Kim Jong-Un – Donalt Trump

   ABD’nin uzun süren müzakerelerin ardından İran halkının zenginleştirme hakkını kabul ettiğini ve BM’nin de onayladığına dikkat çeken Laricani, onlarca bin nükleer silah ve başlık üreten ve sürekli bu bombaları yenileyen ve geçen savaşlarda hafifletilmiş türlerini kullanan ABD Başkanı’nın utanmadan Lideri kitle imha silahlarını haram kılan İran’ın kabiliyetlerinden endişeli olduğunu ve nükleer silah yapmaya ve dünyayı güvensizleştirmeye doğru hareket ettiğini söylediğini belirterek, dünya güvenliğini tehlikeye atanın Trump’ın hareketleri olduğunu vurguladı.

   İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca Siyonist rejimin ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin hemen ardından açıklama yaparak bu kararı desteklemesine işaretle, Avrupalı ülkeler ve Rusya başta olmak üzere neredeyse tüm ülkelerin bunu reddettiğini belirterek, “Sayın Trump! bu tepkiler sizin yaptığınız işin ne kadar akılcı olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Süreç nasıl başlamıştı?

   İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya arasında iki yıl süren müzakerelerin ardından, 14 Temmuz 2015’te İran ile uranyum zenginleştirmeyi azaltması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngören Nükleer anlaşma Viyana’da imzalanmıştı. İran’ın nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) denetimine açılması öngören anlaşma, 16 Ocak 2016’da yürürlüğe girmişti.

  İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde sıklıkla anlaşmayı iptal etme tehdidinde bulunan ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında İran nükleer anlaşmasından açıkladıklarını çekildiklerini açıklamıştı.

   İngiltere, Fransa ve Almanya anlaşmanın devamı için ABD’yi ikna etmeye uğraşmış, İran Cumhurbaşkanı Ruhani de Trump’a “Anlaşmadan çekilirsen pişman olursun” uyarısında bulunmuştu.

   Anlaşmanın ABD için büyük bir utanç olduğu yorumunu yapan Trump ise İran’a yönelik yaptırımların yeniden yürürlüğe sokulacağını da belirtmişti.

Total’in yerini Çin Devlet Şirketi alır

   Trump’ın kararını açıklamasının ardından Fransız Total ve Hollandalı Maersk şirketleri İran’da kalmaya devam etmelerinin imkansız olacağını açıklamış, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ise Fransız Petrol Şirketi TOTAL’in doğalgaz sahası Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesi anlaşmasından çekilmesi durumunda süreci Çin Ulusal Petrol Şirketi’yle (CNPC) yürüteceklerini söylemişti.

İsrail’den ‘Karar Ortadoğu’ya istikrar getirecek’ açıklaması  

   Trump’ın kararını “tarihi” olarak niteleyen ve “Orta Doğu’ya güvenlik ve istikrar getirecek yeni bir dönemin başlangıcının habercisi” olduğunu öne süren İsrail’in BM Büyükelçisi Danny Danon ise, “Terörü destekleyen ve istikrarsızlığı körükleyen bu rejime karşı oluşturulacak birleşik bir hareket, bölgemizi ve tüm uluslararası topluluğu tehdit eden İran saldırganlığına bir son verecektir” şeklinde konuşmuştu.

Canete:İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB de anlaşmayı sürdürecek

   Tüm bu gelişmelerin ardından İran’ın Başkenti Tahran’da İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşmelerinin ardından açıklamada bulunan AB’nin enerji politikalarından sorumlu üyesi Miguel Arias Canete, ABD’nin çekilme kararına rağmen, nükleer anlaşmanın korunmasının bölgedeki barış ve istikrar için hayati öneme sahip olduğunu kaydetti. Canete, İran anlaşmaya bağlı kaldığı sürece AB’nin de anlaşmayı sürdüreceğini kaydetti.

Miguel Arias Canete – Bijen Namdar Zengene

ABD’nin yaptığı yaptırım zararını karşılayın

Canete’nin Tahran’da bir dizi temasta bulunmasının ardından İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ”İran, AB’ye, nükleer anlaşmaya (KOEP) uymayı devam ettirme sözü verdi, ama Tahran’ın Amerikan yaptırımlarından göreceği olası zararı AB ülkelerinin karşılaması şartıyla” açıklaması yaparak, ”AB’nin bize sunduğu planın hayata geçmesini umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Zengene: İkili çaba sürecek

   İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene de AB Enerji Komiseri ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa heyeti ile düzenlenen oturumda İran ile Avrupa arasında petrol, doğalgaz, doğalgaz kondensatı, petrol ürünleri ve petrokimya sektörlerinde operasyonel tartışmaların başladığını belirterek, İran ile AB’nin enerji alanında münasebetlerinin sürme yollarını bulmak için ikili çabanın süreceğini kaydetti.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here