Ömürden Sayfalar

0

Ömürden Sayfalar, 21. yy. da yalnız Azerbaycan’ın değil bütün Türk dünyasının büyük şairlerinden olan Bahtiyar Vahapzade’nin hatıralarından oluşuyor.

Ülkemizdeki birçok dergide şiir ve makaleleri ve çeşitli yayınevlerince ondan fazla kitabı yayınlanan ve Azerbaycanlı sanatçıların Türkiye’de en çok tanınanı olan Bahtiyar Vahapzade’nin hatıralarından oluşan Ömürden Sayfalar, aynı zamanda döneminin genel durumuna da ışık tutuyor.

Ömürden Sayfalar Yazar: Bahtiyar Vahapzade

Ömürden Sayfalar’ın illk bölümde Vahapzade’nin “Otobiyografim ve “Ömürden Sayfalar isimli iki yazısı bulunuyor. Bu yazılarda yazar çocukluğuyla beraber devrinin iktisadî, siyasî ve sosyal panoramasını verir. Ömürden Sayfalar’ın diğer bölümlerinin başlıkları ise; sanat görüşüm, ana, vatan, dil, din, tarih, edebiyat, seyahat ve musikidir. Vahapzade’nin ilgi çekici görüş ve düşüncelerini aksettiren bu on bölümde, toplam yirmi beş makale mevcuttur. Vahapzade’yi çeşitli yönleriyle tanıtan bu kitap, bugüne kadar sanatçının ülkemizde yayınlanan en güzel ve en faydalı eseridir.

Azerbaycan’ın Mehmet Akif’i
Bahtiyar Vahapzade

Vahapzâde’yi Azerbaycan’ın Mehmet Akif’i olarak nitelendiren Azerbaycanlı akademisyen Doç. Dr. Zhala Babashova büyük sanatçıyı şöyle anlatıyor:

“Vahapzade, millet, vatan, Türklük anlayışlarını şiirinde işleyiş tarzı, günümüz Türk edebiyatındaki isimlerle kıyaslanırsa Mehmet Akif Ersoy ile kıyaslanabilir. Çünkü Mehmet Akif Ersoy, milli mücadele döneminde ve sonrasında milleti, vatanı için yaptıklarını Bahtiyar Vahapzade de Azerbaycan Milli Azadlık Harekâtı yıllarında yapmıştır. Bahtiyar Vahapzade vatan ve millet aşkını, ana dili sevgisini kor halinde kalbinde taşımış ve bunu okurlarına vermeye çalışmıştır. Bu yolda karşısına çıkan bütün engeller rağmen yaptığı mücadeleden bir bile olsun vazgeçmemiştir. Millet, milli ruh, milli haysiyet ve bunlara bağlı olarak diğer değerler şairin sanatının şah damarını oluşturuyor. Şair sanatının her döneminde bu kavram üzerinde düşündüklerini, hissettiklerini kâğıda dökmüştür.” 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here