ÖZBEKİSTAN

0

Vize Durumu:

Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.
Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Bayrağı ve Açıklaması:

Bayrak dört ana renkten meydana gelirken sırası ile en üst bölgeye yatay olarak mavi renk yerleştirilmiştir. Beyaz renk ile ortasından gecen ince kırmızı şerit ile bütünleşen bayrağa bu kez yeşil renk ilave edilmiş ve göndere çekilmiş olan kısma ise beyaz renkte hilal ve on iki tane beyaz beşgen yıldız yerleştirilmiştir. Özbekistan Bayrağı Anlamı ise mavi renk yaşam kaynağı ve Özbek halkını temsil ederken arada kalan kırmızıçizgiler ise yaşamı temsil etmek için bayrağa yerleştirilmiştir.

Özbekistan Bayrağı Resmi beyaz renk ise Özbek halkının saflığını ve dürüstlüğünü temsil eden renkler olmuş ve yeşil ise ülkenin doğasının zenginliklerini ifade etmek için bayrak üstüne yerleştirilmiştir. Aynı zamanda yeşil umudu da temsil etmektedir. Bayrağın gönder kısmına gelen aynı zamanda mavi renk üzerinde yer alan ay ve aşağıdan yukarıdan aşağı doğru artarak yer alan yıldızlar ise ülkenin sürekli yükseldiğini, bağımsızlığını ve ülke kültüründe kullanılan güneş takvimini simgelemektedir.

Başkenti: Taşkent

Diğer önemli şehirleri:

Buhara, Semerkant, Namangan, Fergana, Nukus, Hive, Hokand, Andican, Urgenç.

Özbekistan’da Görülmesi Gereken Yerler 

Taşkent

Ülkenin başkenti olan Taşkent, yaklaşık üç milyonluk nüfusuyla Asya coğrafyasının en büyük şehirlerinden biri. İpek Yolu üzerinde bulunduğu için tarihi açıdan oldukça önemli olan Taşkent, yıllar içinde yaşanan depremler sonucunda büyük yıkımlar yaşadı, günümüzde ise yeniden inşa edilen binaları ile modern bir görünüme kavuştu. Şehirde; Abdül Kasım Medresesi, Kukeldaş Medresesi ve Barak Han Medresesi gibi pek çok tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Buhara

Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı bir şehir olan Buhara, tarih boyunca Moğollar, Sasaniler, Karahanlılar ve Persler gibi beyliklerin de başkenti konumundaydı. İpek Yolu üzerinde bulunması ve bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla öne çıkan bu şehirdeki en ünlü turistik yer ise iki bin 500 yıllık tarihiyle bilinen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan tarihi şehir merkezi.

Buhara Şehir merkezi
Semerkant

Semerkant, Özbekistan’ın en büyük üçüncü şehri konumunda. Geleneksel dokusu, tarihi binaları ve kültürel zenginliği ile 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine giren şehirde; Bibi Hanım Camii, Semerkant’ın kalbi olarak anılan Registan Meydanı, Uluğ Bey Medresesi gibi tarihi pek yok yapı ve yer bulabilirsiniz. Ayrıca ağustos ayında düzenlenen ve Orta Asya’nın en büyük kültürel festivali olarak kabul edilen Sharq Taronalari da bölgedeki kültürel zenginliğe tanıklık etmek için büyük bir fırsat olabilir.

Andican

Fergana Vadisi bölgesinde yer alan Andican, ülkenin en büyük dördüncü şehri. Uzun yıllar boyunca ipekli ve pamuklu kumaşlarının kalitesiyle adından söz ettiren bu şehir, 1902 yılında yaşanan büyük depremde ağır hasar gördü. Tarihi binalarının çoğu yıkılan şehirde, birkaç tane tarihi medrese ve cami ayakta kalabildi.

Namangan

Yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı kalabalık ve hareketli bir şehir olan Namangan, ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeri. Ülkenin doğu bölümünde, Fergana Vadisi’nin ise kuzey ucunda konumlanan Namangan, 17. yüzyıldan bu yana bölgenin önemli ticaret ve zanaat merkezlerinden biri. Komşu ülke Kırgızistan’ın sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Namangan, ülkenin kültürel dokusunu daha yakından tanımak isteyen turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden.

Hive

Tarihi 6. yüzyıla dek uzanan oldukça eski bir şehir olan Hive (Xiva), 1991 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Ceyhun Nehri’nin batı kıyısında konumlanan Hive, otantik görüntüsüyle turistlerin de ilgi odağı. Zerdüştlük inancının merkezi olarak da anılan bu şehirde; Ayaz Kale, Toprak Kale ve Kızıl Kum Çölü gibi etkileyici yapı ve yerler bulunuyor. Hive şehrine gittiğinizde taş fırınlarda pişirilen leziz ‘nan’ ekmeklerinin tadına bakmayı da unutmayın.

Yüzölçümü:   447.400 km2.
Para birimi : SOM (UZS)
Dil: Resmi dil Özbekçe’dir.
Din: Özbekistan halkının % 89.5’i Müslümandır. Müslümanların yaklaşık % 93’ü sünni ve hanefi, kalanı Şiidir.  % 9 oranında ortodoks hıristiyan, % 0.92 oranında budist, % 0.54 oranında da yahudi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Temsilcilikleri:

TAŞKENT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 
AKADEMIK YAHYA GULAMOV KUCHESI NO: 87 TASHKENT REPUBLIC OF ÖZBEKISTAN
Telefon: 
00 998-71 113 03 00
Faks: 
00 998-71 113 03 33
embassy.tashkent@mfa.gov.tr
http://taskent.be.mfa.gov.tr

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here