Şangay istihbaratı uyuşturucuyla mücadelede büyük fırsat

0

Türkiye Cumhuriyeti’ne Şangay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Diyalog Ortağı Statüsü Tanınmasına İlişkin Muhtıra’nın 1. Maddesi Türkiye’nin uyuşturucuya karşı verdiği mücadelenin yurt dışı boyutunda büyük fırsatlar sunuyor.

Şangay İşbirliği Örgütü

Türkiye’nin Diyalog Ortağı olduğu ŞİÖ; genişlemesinden sonraki ilk zirvesini 9-10 Haziran tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Qingdao şehrinde gerçekleştirecek.

Sözkonusu toplantının ana gündeminde ise örgüt üyeleri tarafından “üç kötü güç” olarak adlandırılan terörizm, aşırılıkçılık, ayrılıkçılık ile uyuşturucu kaçakçılığı, siber suçlar ve çeşitli konular yer alıyor.

         

Dünyada nükleer güce sahip en güçlü örgüt

ŞİÖ Astana 2017 Zirvesi

2017 yılında Astana Zirvesi sonrasında Pakistan ve Hindistan gibi iki nükleer gücün dahil olmasıyla Örgüt; dünyada içinde nükleer güce sahip en fazla ülke (Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan) bulunan bir örgüt haline geldi. Yeni üyelerle genişleyen ŞİÖ’nün bölgesel ve küresel güvenliğe ciddi etkileri olacağı görülüyor. NATO gibi bir askeri ittifak olmayan Örgüt; üye ülkeler, gözlemci ülkeler ve diyalog ortağı ülkeler ile yapılan mutabakat muhtıraları kapsamında istihbarat işbirliği de yapıyor.

ŞİÖ ve Örgütün Diyalog Ortağı olan Türkiye arasında uyuşturucu ile mücadelede İstihbarat paylaşımı ön plana çıkabilir

Diyalog Ortaklığı statüsü, gözlemci statüsüne sahip olmayan üçüncü ülkelerin Örgüt’le belirli alanlarda sınırlı işbirliği yapmalarına olanak sağlıyor. Bahsekonu statü, Örgüt ile kurumsal bağın derecesi bakımından “gözlemci ülke” statüsünün altında, “misafir katılımcılar” statüsünün ise üzerinde yer alıyor.

Pekin’de 6-7 Haziran 2012 tarihlerinde düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde oybirliğiyle Türkiye de Diyalog Ortaklığı’na kabul edildi. 26 Nisan 2013 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti’ne Şangay İşbirliği Örgütü’nün Diyalog Ortağı Statüsü Tanınmasına İlişkin Muhtıra” 1 Mayıs 2017 tarih ve 2017/10196 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanarak 24 Mayıs 2017 tarih ve 30075 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Muhtıranın maddeleri uyuşturucunun Türkiye’ye girmeden önlenmesi açısından da değerlendirildiğinde büyük fırsatlar sunuyor

ŞİÖ ile Türkiye arasında imzalanan Muhtıranın 1. Maddesi kapsamında taraflar: Bölgesel güvenliğin sağlanması konuları; terörle mücadele, aşırıcılık, ayrılıkçılık, yasa dışı uyuşturucu üretimi ve dolaşımı ve uluslar ötesi organize suçlar; ticari, ekonomik, mali ve yatırım işbirliği ile kültürel işbirliği konularında bilgi paylaşımını ve ortak hareket etmeyi taahhüt ediyor.

Bu muhtıraya taraf olan Türkiye; coğrafi olarak, yasa dışı uyuşturucunun üretim bölgeleri ile tüketim bölgelerinin arasında ve ticareti açısından en önemli transit yol olarak adlandırılan “Balkan Rotası” üzerinde bulunuyor.

Hem hedef hem de transit ülke olan Türkiye’de Afganistan kaynaklı afyon ve türevlerinin trafiğinden etkileniyor.

İran kaynaklı olarak 97 ton afyonun Türkiye güzergahından geçeceği gündeme gelmişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 4 Nisan 2018’de TBMM Madde Bağımlılığı Araştırma Komisyonu’nda uyuşturucu ticaretinin, özellikle geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren organize suç örgütleri ve küresel terör için finans kaynağı, uluslararası ilişkilerde ise politik araç ve hedef haline geldiği kaydedilmiş;ayrıca 2017 Afganistan Afyon Araştırması’na göre; 2017 yılında üretilen 9 bin ton afyondan yaklaşık 425 ton eroin üretileceği, bu miktarın 97 tonunun İran kaynaklı olarak Türkiye güzergahından geçeceği, bu 97 tonun da yüzde 21’inin, yani yaklaşık 20 tonunun Türkiye’de kalacağı gündeme getirilmişti.

Türkiye’nin yurt içinde uyuşturucuyla mücadelesi

Türkiye’nin aldığı tedbirler ile uyuşturucu ile mücadelede ülke içinde ciddi başarılara imza attığı; Birleşmiş Milletler (BM) dünya uyuşturucu raporları ve Avrupa uyuşturucu raporlarında da  görülüyor. Buna göre Türkiye küresel eroin yakalamalarının yüzde 16’sını,  yani 4 bin 537 kilogramı Avrupa geneli eroin yakalamalarının ise 2 katını, 8 bin 294 kilogramı, tek başına gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ülke içindeki uyuşturucu yakalamalarındaki  başarısı muhakkak ki büyük önem taşıyor. Bu başarıyı pekiştirmek ve özellikle ülkemizde gençlere yönelik ciddi tehdit oluşturan uyuşturucu ve benzeri maddelerin ülkeye girişinden önce engellenmesi de ayrıca bir önem taşıyor.

Türkiye’nin; 9-10 Haziran’da Çin’de yapılacak Şangay İşbirliği Örgütü 19’uncu zirvesinde, Muhtırada sağladığı haklarını da kullanarak, uyuşturucunun büyük bölümünün kaynağı olan ve örgütte Gözlemci ülke statüsündeki Afganistan bağlantılı Türkiye’ye kadar uzanan rota üzerindeki ülkelerle ilgili kaygılarını ve alınması gereken tedbirleri gündeme getirmesi öngörülüyor.

Böylece Haziran’da yapılacak Zirve Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesini daha yurt dışındayken yürütülebilmesi amacıyla örgüt üyesi ülkelerle istihbarat paylaşımını güçlendirmesi açısından fırsat sunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’ne Şangay İşbirliği Örgütü’nün Diyalog Ortağı Statüsü Tanınmasına İlişkin Muhtıra

 

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here