Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları

0

Huzur bulmak, kafa dinlemek ve soluklanmak için ihtiyacınız olan yerin adıdır: Kaz Dağları 

Edremit Körfezi’nin Kuzeyinde bulunan Kaz dağları; deniz ve yeşilin kucaklaştığı zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerindendir. Kazdağları’na ilçenin dört noktasından ulaşılabilir. Bunlar Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıdır.

Balıkesir – Kazdağı Millî Parkı

Milli Park alanı Çanakkale’ye 123 km., Balıkesir’e 92 km. mesafede olup yaklaşık 1-1,5 saatlik bir süre zarfında ulaşabiliyorsunuz.

Kazdağları’nın turistik öneminin yanı sıra tarihi bir önemi de vardır. Bilinen tarihi M.Ö. 2000 yıllarında başlar. Bu tarihlerde Thebe şehri, Lyrnessos şehri, Khrysa şehri, Killa Şehri, Anderia şehri, Antandros şehri, Adramytteion şehri, Astrya şehri, Gargara şehri gibi şehirler kurulmuş bunlardan bir çoğu da Truva savaşları sırasında yok edilmişlerdir. Kazdağları çevresinde bir çok antik kent kalıntısına rastlamak mümkündür.

Batıda Dededağı , ortada esas Kazdağı, doğuda Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran ve Susuz (Sakar) dağlarından oluşan ve Biga yarımadasının en yüksek kütlesi (Karataş T. 1774 m.) olan Kazdağı’nın güney yüzü, Zeytinli Çayı’ndan Altınoluk yerleşiminin batısına kadar olan (Damla T.) bölümü ile bu bölümün zirveye kadar devam eden yüksekliklerinin kapsadığı 21450 Ha.’lık alan 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Millî Park ilan edilmiştir.

OKSİJEN ÇADIRI

Homeros İlyada’sında İda Dağı ( Kazdağı ) için “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” diye bahsetmektedir. Kazdağı’nın her yerinden kaynaklar çıkmaktadır. 1500 mt rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar mevcuttur. Edremit, Akçay ve Altınoluk’un buz gibi soğuk ve bol içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sularıdır. Kazdağları’ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahinderesi Boğazı civarı oksijen çadırı şeklinde ifade edilmektedir. Dünyanın oksijen bolluğu yönünden ilk üç yerinden biri olduğu tespit edilmiştir.

İLK GÜZELLİK YARIŞMASI

İda Dağı (Kazdağı), dünyada mitoloji ve efsaneler Dağı olarak bilinmektedir. Kaz dağlarındaki üç efsaneden biri Yunan efsanesi (İlyada) diğerleri Sarıkız ve Hasan ile Emine’ nin aşk öyküleri olan iki Türk efsanesidir.Yunan Mitolojisinde Paris’in Altın Elmayı Afrodit’e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Bilindiği gibi, bu güzellik yarışması getirdiği sonuçları itibarıyla, tarihte meşhur Troia savaşlarının çıkmasına neden olmuştur.

Kuzey-güney istikametine uzanan derin vadi ve kanyonları, flora ve fauna açısından zengin bir potansiyele sahip olan Kaz dağları, özellikle de bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik nedeniyle koruma altına alınmış ve kontrolsüz giriş çıkışlara izin verilmemektedir. Milli Parkı gezmek için mutlaka kılavuz almanız gerekiyor.

Çok farklı türde bitki örtüsüne sahip olan bölgede; 600-700 rakımlar arasında çok miktarda  Kızılçam mevcuttur. Daha yukarılara çıktığınızda Karaçam, Kayın, Göknar  ağaç türlerine rastlayacaksınız. Çok fazla olmamakla birlikte Kestane, Meşe, Kızılağaç, Çınar ağaçlarınıda görmek mümkündür. Sistus (Laden), Erika, Karaçalı, Böğürtlen, Sarmaşık bitkileri ile Kekik, Adaçayı, Sumak gibi tıbbi bitkiler açısından da çok zengin bir bölgedir.

Bölge barındırdığı hayvanlar açısından da zengin bir yelpazeye sahip olup; Ayı, Karaca, Yaban Kedisi, Su Samuru, Sincap,Yarasa, Kirpi, Tavşan, Porsuk, sansar, Tilki, Yaban Domuzu, Kartal, Doğan, Atmaca,Şahin, Keklik, Tahtalı, Çulluk ve Balık cinsleri, Alabalık ve sazan türleri yaşamaktadır.

HASANBOĞULDU GÖLETİ

Hasanboğuldu Göleti

Güre beldesi sınırları içinde kalan Pınarbaşı 1980 yılında kurulmuş ve yalnızca 1 Ha. büyüklüğünde olmasına karşın en yoğun kullanılan mesire alanlarındandır. En önemli özelliği ise Kazdağı kar sularının bir kısmının kaynak halinde buradan çıkıp dere oluşturmasıdır. Akarsuyun ısısı 9-10 derecedir. Yılın 2.5 aylık yaz sezonunda yaklaşık 60-80 bin ziyaretçi tarafından günübirlik kullanılmaktadır.

Sutüven Şelalesi

Zeytinli beldesine 4.5 km. mesafedeki Sutüven (Hasanboğuldu) 1992 yılında kurulmuş ve 3 Ha. büyüklüğündedir. Kazdağı’nın eteğinde, içinden Kızılkeçili çayı’nın geçtiği Hasanboğuldu göleti ve suyun 17 metreden düştüğü Sutüven şelalesi nedeniyle son yıllarda giderek daha  fazla rağbet gören alanın, bugünkü ziyaretçi sayısı  yaz sezonunda 100 bine yaklaşmaktadır. Manzara güzelliği ve Hasanboğuldu öyküsünün yaygınlaşmasıyla her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

Millî Parkın bitki zenginliği ve doğal peyzaj değerlerini sunduğu vadilerde düzenlenen günübirlik kullanım alanlarında, günübirlik rekreasyonel hizmetler sunuluyor.

Millî Park mahalli yetkililerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırla ve karavanla konaklama yapılabiliniyor. Ayrıca Zeytinli beldesinde oluşturulan tanıtım biriminden ücretsiz broşür temin edebiliyor, milli parkın tanıtım belgeselini izleyebiliyorsunuz. Kılavuz almadan alana giriş yasak olduğu için; alanı gezmek istediğiniz zaman bu tanıtım birimin de bulunan alan tanıtım kılavuzları eşliğinde Milli Parkı gezme şansına sahip oluyorsunuz.

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here