TÜRKMENİSTAN

0

Vize Durumu:

Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeden muaf olmakla birlikte, davet edilmek ve pasaport bilgileri ilgili Türkmen makamlarına bildirilmek kaydıyla ülkeye kabul edilmektedir.
Diplomatik Pasaport hamili vatandaşlarımız 30 güne kadar vizeden muaftır.

Bayrağı ve Açıklaması:

Bayrak koyu yeşil zemin üzerine, bol tarafında göndere yakın yerde dikey olarak yerleştirilmiş beş tane Türkmen halısı yerleştirilmiştir. Yine sol tarafta tam dikey şeridin yan tarafına yerleştirilmiş beş tane beş gen yıldız ve bir hilal’den oluşmaktadır.  Türkmenistan için halıcılık çok önemli bir meslek ve ülke halıcılık konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğu için halı desenleri bayraklarında işlenmiştir. Ayrıca beş tane motiften oluşunun diğer sebebi ise beş Türkmen boyunu temsil etmektedir. Yeşil renk ise İslam’ı temsil ederken hilal ise geleceğe umutla baktıklarını ifade etmektedir.

Başkenti: Aşkabad

Diğer önemli şehirleri: Merv, Krasnovodsk (Kızıl Su), Taşauz, Bayram Ali, Çarçu.

Türkmenistan’da Görmeniz Gereken Yerer                                                            

Cehennem Kapısı
Cehennem Kapısı

Ülkenin en popüler turistik noktası olan Cehennem Kapısı (Darvaza Krateri), Türkmenistan’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biri. Kara Kum Çölü’nün ortasında yer alan 69 metre genişliğindeki bu kraterin derinliği ise 30 metreyi buluyor. Ülkede sondaj çalışması yapan yer bilimcilerin bir yer altı mağarasını delmesi sonucunda kazara ortaya çıkan bu krater, 1970 yılından bu yana hala aktif.

Tarafsızlık Anıtı

Aşkabat şehrinde yer alan ve ülkenin sembol yapısı olarak kabul edilen Tarafsızlık Anıtı, 1998 yılında inşa edildi. Bir bölümü altın kaplama olan bu görkemli yapının ayaklarında halkın birliğini ve ülkede yaşanan tarihi olayları tasvir eden rölyefler bulunuyor. İhtişamlı görüntüsüyle öne çıkan 95 metre yüksekliğindeki bu anıt, Türkmenistan gecelerine renk katan ışıklandırmasıyla da şahane bir görüntü oluşturuyor.

 Nisa Antik Kenti
Nisa Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Nisa Antik Kenti (Parthaunisa), Aşkabat şehrinin 18 kilometre güneyindeki Bagir köyü sınırlarında bulunuyor. Bu arkeolojik kente yapılan kazılarda çok sayıda mezar, tapınak ve yazılı belge ortaya çıkarıldı. Kentteki en ünlü arkeolojik yapı ise 14 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Nusay Kalesi. 43 kulesi olan bu toprak kale, Türkmen tarihinin en önemli yapılarından.

Türkmenbaşı Ruhi Camii

Orta Asya’nın ve dünyanın en büyük kubbesine sahip olan Türkmenbaşı Ruhi Camii, ülkenin en önemli ibadet yerlerinden biri. Muhteşem mimarisiyle göz alan bu dini yapı, Kıpçak şehrinde yer alıyor. 2004 yılında ibadete açılan Türkmenbaşı Ruhi Camii, Türkmenistan ilk Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın adını taşıyor.

Türkmen başı Ruhi Camii
 Türkmen Halı Müzesi
Türkmen Halı Müzesi

Turkmen Carpet Museum, dünyaca ünlü Türkmen halılarını görebileceğiniz etkileyici bir müze. Aşkabat Ulusal Halı Müzesi olarak da bilinen bu yer 1994 yılından bu yana ülkeye gelen turistlerin ilgi odağı. 18-19 ve 20 yüzyıldan kalma çok sayıda değerli el dokuması halının sergilendiği bu müzenin en önemli parçalarından biri ise 2001 yılında dokunan 301 metrekare büyüklüğündeki halı.

Yüzölçümü: 488.100 km2.

Para birimi: Türkmenistan Manatı (TMT)

Dil: Resmi dil Türkmence’dir.

Din: Türkmenistan halkının % 85’i Müslüman, kalanı ortodoks hıristiyandır. Müslümanların büyük çoğunluğu sünni ve hanefidir. Az sayıda da Şii vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliklerri:

AŞKABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Şewçenko köçesi 9, Aşkabat-Türkmenistan
Telefon: + (993 12) 94 00 95, 94 00 80, 37 91 00
Faks: Büyükelçilik : (+ 993 12) 94 19 15, Konsolosluk Şubesi : (+ 993 12) 94 01 18
embassy.ashgabat@mfa.gov.tr
http://askabat.be.mfa.gov.tr

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here