Burhan Özkoşar

Ahıska’nın Azğur kasabasından 1750’li yıllarda gelen büyük dedesi Recep bey önce Hona (Xona) köyüne yerleşir. Birkaç yıl burada yaşadıktan sonra bugünkü Ardahan ili, Posof ilçesine bağlı Çilvana (Binbaşı Eminbey) köyüne yerleşir.

Beyrecepgiller sülalesinden olan Burhan Özkoşar, 1967 yılında Posof’un Binbaşı Eminbey nahiyesinde (Çilvana) dünyaya geldi. İlk ve Ortaokulu köyünde Lise tahsilini Ankara’da Yüksek öğrenimini Fransa’nın Bordeaux kentindeki Michel Montaigne-III üniversitesi Edebiyat Fakültesinde tamamladı.

1987 yılında İstanbul Haberler Ajansı’nın (İHA) Ankara bürosunda başladığı gazetecilik mesleğini Fransa’da sürdürdü. 1995 yılında girdiği Hürriyet gazetesi Fransa bölge muhabirliği ardından 2015 yılına kadar Hürriyet Gazetesi’nin Fransa Temsilciliğini yürüttü.

Halen Fransa’da serbest olarak çalışan Burhan Özkoşar, aynı zamanda Fransa’da faaliyetlerini yürüten aile şirketinde yöneticilik de yapmaktadır.

Çalıştığı ajans ve gazetenin haricinde birçok gazete, dergi ve internet sitelerinde yazıları yayımlandı. Halen birçok internet sitesinde köşe de yazan Burhan Özkoşar’ın “Perişan Manga” adlı bir de kitabı yayımlandı. Kitabın tüm gelirini kuruşuna kadar Posof Lisesi öğrencilerine burs olarak bağışladı.

Burhan Özkoşar aynı zamanda sosyal faaliyetlerde bulunarak birçok Sivil Toplum Kuruluşunda görev aldı. 1944 yılında haksız yere yurtlarından sürülmüş olan Ahıskalı Türklerin vatanlarına dönüş mücadelesinde, Uluslararası STK olan Dünya Ahıska Türkleri Birliği’nin (DATÜB) ilk dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. DATÜB’ün halen Avrupa Temsilciliği görevini sürdürmektedir.

AHISKA “VATAN” DAVASINDAKİ ROLÜ

Kurtuluş Savaşı sonrasında mevcut sınırların masa başında çizilmesi ile büyük bir talihsizlik sonucu bir halk ikiye bölünmüştür.

Dedesi ve babası yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında Posof’ta kalırken, Baba tarafından dedesinin 3 kız kardeşi ve anne tarafından ise anneannesinin bir kız kardeşi Ahıska’da kalmıştır. Dedeleri vatan uğrunda güçleri ölçüsünde mücadele ettiselerde maalesef bin bir türlü çile ve baskıya maruz kalarak bu davayı kazanamamışlardır. Daha sonra 1944 sürgününden sonra 50 yıl kadar akrabalarından hiçbir haber alınamamıştır.

Sovyetlerin dağılmasından sonra akrabaların buluşmuşsa da vatan dedikleri Ahıska maalesef kazanılmamıştır. “VATANA DÖNÜŞ” mücadelesi sürecinde dedelerinin bıraktığı mücadeleyi kendilerinin vermesi gerektiğine inanarak “VATAN” mücadelesine dahil olmuştur.

2004 yılından beri özellikle Avrupa Konseyi kanadında sürdürdüğü bireysel çalışmalarına Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) çatısı altında devam etme kararı almıştır.

28 Mayıs 2011 Tarihinde Ankara’da yapılan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) I. Olağan Kongresinde Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi olarak seçilmiştir. 27 Aralık 2014 yılında yapılan DATÜB II. Olağan Kurultayı sonrasında DATÜB Avrupa Temsilciliği görevine getirildi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

Çetin Agaşe

1967 de Kayseride dünyaya geldi. Lise’den sonra Konservatuvar Tiyatro bölümünü bitirdi,  ardından gazetecilik serüveni başladı. Profesyonel olarak Kanal-E televizyon’unda muhabir olarak mesleğe başlayan Agaşe, 1.5 yıl burada önemli bir kaç habere imza attı;
-Cem Ersever’in hayattaki görüntülerinden oluşak ilk ve tek belgesel’e imza attı…
-JİTEM dostası açıp, JİTEM’in varlığını belgelerle ortaya çıkardı…
Ardın Radikal gazetesinde Avni Özgürel’in ekibine dahil olup, aynı ekip ve Avni Özgürel’ le birlikte Hürriyet bünyesindeki Yeni Ufuk gazetesine transfer olup orada da bir çok özel habere imza attı;
-Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı rahmeyli Ebul Feyz Elçibey’le Kelaki’de sürgündeyken yaptığı dizi röportajla dikkatleri dahada üzerine çekti.
-‘Kod Adı Yeşil’ dizi haber’i yaptı.
Buradan sonra bazı ulusal tv ve gazetelerde araştırma muhabirliği yaptıktan sonra ilk olarak ‘Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği’ kitabını çıkardı..
Ardından ‘Kod Adı YEŞİL’ kitabını çıkardı.
Ve ‘Azerbaycan-Elçibey’i anlatığı ‘Avrusya’kitabını çıkardı.
2000 yılımda Akşam gazetesi bünyesinde ki Alem fm’de Haber editörü olarak başlayıp Kenan Işıkla tanıştı, 2 yıl haber editörlüğüyle beraber Kenan beyinde asistanlığını yürüttü. Sonrasında Alem fm’de Genel Müdür yardımcısı olarak 12 yıl çalıştı..
Bu süre zarfında Akşam gazetesinde de bazı özel haberlere imza atarken,
-Öfkeyle Vals
-Nuh’un Askeri Musa’ın Ordusu
-Postal
-Kurt Dalaşı
-Belgelerle 17 Aralık
-Kaos Ülkesi isimli çok satan kitaplara imza atmıştır.
Türkiye’nin bir çok Üniversitekerinde davetli olarak hala konferanslara katılmaktadır…
Şu an senaryosunu kendisinin yazdığı “KARABAĞ’IN GÖZ YAŞLARI-HOCALI KATLİAMI filminin çekim hazırlıklarını yapmaktadır.

Güngör Yavuzaslan

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

İsmail Akgün

İsmail AKGÜN 1970 Adıyaman doğumludur. Hasankendi Köyü İlkokulu, Ankara Hasanoğlan Öğretmen Lisesi, Burdur Eğitim Sınıf Öğretmenliği Bölümü, Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü, THK Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Yönetim ve Organizasyon Alanında Yüksek Lisans mezunudur.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 15 yıl öğretmenlik yaptı. Uzman Öğretmen ve Bilgisayar Formatör (Öğretici) Öğretmen unvanları da bulunmaktadır. 2005-2009 yılları arasında Başbakanlık SHÇEK (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı), Adıyaman Sosyal Hizmetler İl Müdürü olarak görev yaptı. Çocuklarının eğitimi için kendi isteği ile Ankara’ya gelmiştir. 2009 yılından itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM)’de Eğitimci-Uzman olarak halen devam etmektedir.

Adıyaman Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde aile, engelliler ve sosyal alanlarda önemli çalışmalar yapmıştır. SRAP kapsamında; Zihinsel Engellilerin Rehabilitasyonu için “Kışlık Bahçe Projesi, Sera Projesi, Sokakta Çalıştırılan Çocukların okul hayatına kazandırılması” gibi birçok proje yürütmüştür.

ÇSGB/ÇASGEM’de onlarca projeye imza atmış ve başarıyla yürütmüştür. Meslek hayatında kendisini geliştirmeye yönelik birçok eğitimler almıştır. ÇSGB/ÇASGEM adına Ulusal çapta 2012 yılında yaptığı proje olan, “1. Çalışma Hayatında Psikolojik Taciz (Mobbing) Panel ve Çalıştayı” çalışma hayatına önemli katkılar sağlamaktadır. İşçi, işveren ve memur sendikaları konfederasyonları işbirliğiyle çok sayıda projeler ve eğitimler yapmış ve yürütmüştür. Projeler kapsamında binlerce çalışana özellikle Mobbing konusunda eğitimler vermiştir. Ayrıca 2011 yılından bu yana Türk-İş ve Hak-İş işbirliği ile yapılan projelerde Türkiye’nin birçok ilinde çalışan ve yöneticilere “İşyerinde Psikolojik Taciz (Mobbing)” eğitimleri vermiştir. Bu alanda uzman olarak eğitimler vermeye devam etmekte ve bilirkişilik yapmaktadır.

Mobbing konusunda kamuoyunu bilgilendirme amaçlı; TRT Ankara Radyosu, TRT Haber Radyo, Radyo Ses, TRT Diyanet TV, Kaçkar Tv, Dersaadet Tv, Mercan Tv programlarında konuk olarak Mobbing konusunu ulusal çapta anlatmıştır. Anadolu Ajansı başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel gazete, web haber ile dergide yazıları, röportajları ve haberleri çıkmıştır.

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği (MEYAD) Kurucusu ve Başkanıdır. Birçok STK da görevler yapmıştır. Meslek hayatında yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı onlarca teşekkür/katılım belgesi ve plaket almıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yayınlar/Makaleler (Bazıları)

  1. 1.Çalışma Hayatında Psikjolojik Taciz (Mobbing) Bildiriler Kitabı (Derleme, ÇaASGEM Yayınları, 2013)
  2. İşyerinde Psikolojik Taciz Bilgilendirme Rehberi (Komisyon, ÇASGEM Yayınları, 2013)
  3. Çalışma Hayatının Vebası: Mobbing (2015 Yol-İş Yayınları, 2016 Öz Ağaç-İş Yayınları)
  4. Mobbingin Aileye Etkileri ve Çözüm Önerileri (TBMM Aile Araştırmalar Komisyonuna Rapor ve Sunum)
  5. Büyük Türkiye’nin Prangaları ve Mobbing İlleti (Video Makale, Youtube; Ahval Gazetesi, Şehir ve Kültür Dergisi ve onlarca web sitesi)
  6. İşyerinde Psikolojik Taciz (Askander Dergisi-Makale)
  7. Çalışma Hayatı, Kardeşlik ve Mobbing (Makale)
  8. Çalışma Hayatında Kadın ve Mobbing Paneli (7 Mart 2018, MEYAD, KADEM, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi)
  9. Mobbingin Aileye Etkisi ve Çözüm Önerileri (Bildiri/ 9. Uluslararası İSG Kongresi, İstanbul)

Mehmet Haşim Salihi

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Muzaffer Başaran

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Nurgali Jusipbay

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Koray Kamacı

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

error: Content is protected !!