Yeni Kitap- Rus ve Ermeni Kaynaklarına Göre Ermeni Meselesinin Ortaya Çıkış Süreci 1678-1914

0

 

Bildiğiniz gibi, tarihsel olay ve süreç sadece bir kez gerçekleşir, ancak zaman zaman politik şartlara uygun olarak yeniden yazılır ve farklı dereceler verilir. En kötüsü, olmayan bir olaydan hayali tarihin kurulmasıdır. Bunlardan biri de Ermeni “tarihçileri” nin ihmal ettiği “Ermeni soykırımı” meselesidir.

Türkiye’ye karşı çirkin amaçlar için kullanılmış olan “Ermeni soykırımı” nın asıl nedenleri nelerdir? “Ermeni meselesi” adı verilen sorun nasıl ortaya çıktı? Büyük güçlerin “Ermeni meselesini” desteklemedeki amaçları neydi? Bu ya da diğer konuları en prestijli arşiv materyalleri ve belgesel kaynakları temelinde araştırmak, bilimsel ve politik açıdan önemli bir konudur.

Tarihî kaynaklar, sözde “Ermeni meselesinin”, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki büyük güçlerin kuşattığı “Doğu Sorunu” nun ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiğini kanıtlamaktadır. Bu sözde sorunların ve büyük güçlerin çıkarlarının ortaya çıkmasıyla ilgili en yetkili belgeler ve materyaller Rus arşivlerinde tutulur. Bilimsel tirajları, derin araştırmalar ve sonuçları özetlemek, tarihçilerin karşılaştığı zorluklardan biridir.

Türk tarihçiler bu konuda çok fazla araştırma yapmış ve değerli eserler yazmışlardır.Prof. Dr. Seyit Sertçelik’in “Rus ve Ermeni Kaynaklarına Göre Ermeni Meselesinin Ortaya çıkış süreci 1678-1914 ” eseri kendine has bir çalışmadır. Esas olarak Moskova ve St. Petersburg arşivlerinin materyallerine dayanan bu çalışma, sorunun tarihsel gerçekliğini ve evrimini ortaya çıkarma fırsatı verdiği için önemlidir. Yabancı dillere tercüme edilen ve yayınlanan bu eserler sayesinde, konuyla ilgili Ermeni tarihçilerinin yazdıklarının uydurma olduklarının anlaşılması sağlanır. Eserin Azerbaycan’da yayınlanmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Yazar Prof. Dr. Seyit Sertçelik’e yeni yaratıcı çalışmaları için başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Musa Qasimli

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here